کشتی باچوخه یادواره شهدای رباط(باکسب اجازه ازدوست عزیزم آقای ضیایی)

                    پهلوون! جوانی هم بهاری بود و بگذشت 

 

رقابت سر جایش - رفاقت هم سر جایش!!

 

پایان پیری ،گوشه گیری

 

 

 

بخند پهلوون یحیی

 

پهلوان کمیل یونسی از کرناوه شیرین

 

 

 

کشتی با چوخه

  

داور تشک

 

 

چه کششی دارد این کشتی!

  

در پایانی  به یاد ماندنی از پهلوانان دیروز سپاسگزاری شد

 

پهلوان رضا(قلی) کریمی از روستای پلگرد-دهه 60

 

پهلوان به خط شو تا در آیینی شکوهمند از تو سپاسگزاری شود

 

 

کشتی چوخه از آن دست ورزشهایی است که در گذر زمان تا کنون اصالت خود را حفظ کرده است و روزبروز بر اهمیت و سترگی آن افزوده می شود.البته این ورزش اندک دگرگونیهایی داشته و این اندک آن اندازه ناچیز است که اصالت آن نیز در آن نهفته است.در گذشته این ورزش به معنای امروزی ورزش نبود بلکه گونه ای از هماورد خواهی و نیرو نشان دادن و به رخ کشاندن آدمی بود ، که جوانان هماره در کوی وبرزن و در دشت و کوه برای تمرین خود باوری (اعتماد به نفس ) وتنومند سازی و خودی نشان دادن انجام می دادند تا جاییکه این ورزش خوی ومنش درونی (اخلاق ) را در آنها بارور می کرد و آنها را برای رویارویی با دشمن و ستمگر آماده می کرد . باگذشت زمان این تمرین مردی ومردانگی وارد زندگی رسمی مردم شد و به عنوان ورزشی سنتی در آیینهای شادی رخنه کرد . و بخش بزرگ ومهمی از بزم را در بر گرفت تا جاییکه اگر در بزمی بنا به انگیزه هایی کشتی نبود جوانان بی هدور ( تاب) می شدند.جامه چوخه یا چوخا از روزگار بوجود آمدن این ورزش به میان آمد وهمه چوخه کاران آن را می شناسند . در گذشته این جامه دارای سر آستینهاو سر پاچه های بلند بود که امروزه بی انگیزه ودلیل کوتاه شده است ( مانند تن پوش بانوان که هر روز کوتاهتر و کوتاهتر می شود  ) برخی قانونهای من درآوردی نیز تا حدودی این ورزش با اصالت را تهدید می کند .

تا آنجا این ورزش مهم است که 4 ماهی است جهانی شده است مانند کشتی آزاد ودیگر ورزشها . دیگر ورزشهای بومی ومحلی مانند آلیش( در شمال کشور ) تاتار گوراش ( در جمهوری ترکمنستان ) و.... بیشتر شهرستانهای استان خراسان به این ورزش بها می دهند و آن را دوست دارند .  تا جاییکه بیشتر کرمانجهای خراسان اهل این ورزش هستند ودر گذشته و اکنون سر گرمی آنها بوده و هست و حتی کشتی باچوخه را کشتی کردی وکرمانجی  می دانند.

 در این میان شهرستان کلات نادر ، بویژه دهستان هزار مسجد در این میدان از گذشته تا کنون پهلوانان وقهرمانانی صاحب نام به شهرستان و استان تحویل داده است و سهم بزرگی در این خصوص دارد .پهلوانانی همچون ، محمد جواد جوادی از روستای پلگرد ، عیسی خان پهلوان زیدانلو از کرناوه شیرین ،رضاقلی کریمی از پلگرد ، رضا حجسته، هدایت اکبرزاده،حسینقلی سپاهی  ومحمد بهشتیان از لاین ، هادی ایراندوست از کالو ، علی محمدیان ، یحیی زارع ، یدا... رحمانیان ، رمضان بابایی ومحمدعلی شوقی از روستای رباط ، محمدقلی روحی از روستای پلگرد و.... ( کسانی را که نام نبردم به دلیل نداشتن آگاهی است ) .

منبع : آرمانسرا

/ 2 نظر / 121 بازدید
بهشت

[لبخند]سلام امید وارم موفق باشی. [قلب][قلب][قلب][قلب][لبخند][لبخند][لبخند]

arash

بله آقای مزروعی حیف که هیچ کدوم از کشتی گیرای ما به تیم ملی هنوز راه پیدا نکردن. هر وقت مسابقات کشتی از تلویزیون میبینم افسوس میخورم که چرا همه کشتی گیرای تیم ملی از مازندران و یا لر خوزستان هستن. کاش میشد یه جوری حمایت کرد یا معرفی کرد به ایران که کردای خراسان چقدر تو کشتی مهارت دارن و حقشون تیم ملی کشتیه نه اینکه کشتیشون فقط محدود به عروسی ها و جشن های توی روستاست!!!!!!!!!!!!