عکسهایی از پلگرد که 50 سال پیش برداشته شده اند!!

پنج شنبه 91/6/16 عروسی حسین کریمی فرزند رضاقلی در روستای پلگرد بود رضاقلی یک مهمان ویژه را از تهران دعوت کرده بود که نُقل صحبتهای مردم روستا شد!! نه بخاطر اینکه ازتهران اومده بلکه به این دلیل که او اولین معلم رسمی پلگرد در سال 1342 بود او با اشتیاق فراوان با دیدن پیرمردها اسامی اونها را میگفت و خاطرات 50 سال پیش را تعریف می کرد!!

«عکس محبوب قلبهای پلگرد آقای اعتمادی آخرین روزهای شهریور92(عروسی مرتضی جعفری پسرمحمدآقای حاج کالک ) »

     آقای علی اصغر اعتمادی متولد1319 درگز پدرش خیاط بود اولین معلم رسمی که آن روز بعنوان « سپاه دانش »  از سوی آموزش وپرورش درگز به پلگرد آمد تا در سال 1342 اولین ساختمان مدرسه در پلگرد احداث گردد. 

اورانباید فقط بعنوان مؤسس دبستان پلگرد شناخت! زیرا ایشان با زحمات فراوان مردم را وادار به احداث جاده از یکه باغ تاپلگرد نمودند ! زیرا در قدیم جاده در گز ازمسیر شَــخ کوتل تا یکه باغ می آمد ومردم پلگرد مجبور بودند ازیکه باغ تاپلگرد را پیاده و بارشان را با چهارپایان حمل کنند غیرت این مردم پلگریها راغیرتی وجاده یکه باغ تا پلگرد با فکرونقشه او  ودستان توانای جوانان آن روزپلگرد احداث می گردد.

  این دو دلیل وصدها دلیل دیگرکافیست تا مردم قدرشناس روستا با گذشت 50سال هنوز محبت و تلاش این مرد خستگی ناپذیر رافراموش نکرده و به قول مولی علی (ع) :مَـن عَـلَّـمنی حرفاً فَــقَـدصَــیَــرَنی عبداً او را بندگی کنند وقدر استاد را برای همیشه نکودارند.

      با شنیدن خبر ورود آقای اعتمادی و همسرش  به پلگرد من و رضاقلی جهت استقبال به منزل محمدآقا جعفری(فرزندحاجی کالک) رفتیم با حدود 70 سال سن خیلی جوان و با انرژی بود با دیدن رضاقلی شروع به بیان خاطراتش کرده و مدام می خندید و بعد عکسهای ذیل را نشان داده و تک تک افراد را معرفی کردند متأسفانه من خیلی غافلگیر شده ونتوانستم از گفته های ایشان نت برداری کنم فقط از ایشان تقاضا کردم عکسها را دراختیارم گذاشته تا در وبلاگم مورد استفاده قراردهم که ایشان موافقت فرموده و گفتند : عکسهارا در منزل محمدآقا جعفری به یادگار خواهم گذاشت ومن بعد مدتها توانستم عکسها را بدست آورده ودر اینجا به نمایش بگذارم:

ازسمت راست:1-آقای خلیل زاده (مربی سپاه دانش)2- لاچین جنتی(کدخدای وقت پلگرد وهمسایه مدرسه) 3- آقای اعتمادی(با لباس فرم سپاه دانش)

« عکس فوق مربوط به ساخت اولین مدرسه ابتدایی پلگرد با حدوداربعه؛ شمالاً کوچه-جنوباً؛حیاط حاج محمدعلی صفایی - شرقا؛حیاط لاچین جنتی( احمدجعفری فعلی) -غربا؛کوچه

وتصویر زیر پشت نویسی همین عکس است که به قلم آقای اعتمادی نگاشته شده:

 

          آقای اعتمادی 2 سال در پلگرد تدریس داشتند که یک معلم عشایری محسوب شده و با کوچ مردم به کوه در محله اوغرالی یک چادر را به مدرسه اختصاص داده و دانش آموزان از سایر محلات( آبگاه) [آن زمان محله پسک وجودنداشته]نیز به این مدرسه می آمدند که تصویر زیر مربوط به برخی دانش آموزان میباشد که در کنار آقای اعتمادی جلوی چادر مدرسه برداشته شده:

در سمت راست تصویر: 1- حاج کالک (حاج غلامحسین جعفری)  2- حاج یوسف جعفری   و در سمت چپ تصویر معلم دلسوز پلگرد آقای اعتمادی قراردارند.

وتصاویرزیر توسط آقای اعتمادی ازمحله اوغرالی در آنزمان برداشته شده اند:

 

ازراست به چپ:1-آقای اعتمادی 2- لاچین جنتی 3- ابراهیم مسعودیار(هم نام ابراهیم فعلی که در سن جوانی دارفانی را وداع گفت)4- قربان مسعودیار(قربان پنجو ) 5- حاجی کالک 6- حاجی یوسف جعفری 7- نفر جلوکه تکه را نگه داشته محمد آقا جعفری(پسر حاجی یوسف).

 

مردان وزنان محله اوغرالی در حال دوشیدن گوسفندان

/ 17 نظر / 137 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هوال

سلام این آدرس وبلاگ جدیدم، اختصاصی در زمینه مشاوره و روانشناسی و موضوعات مرتبط می باشد.

سجاد

خیلی زیبا و دلنشین...یادشان به خیر.زنده باد پلگرد و هزارمسجد

علی اکبر مظفری

از دیدن عکسهای قدیمی بسیار خوشحال شدم دست مریزاد دورود بر پلگردو هزارمسجدیها مال ئاوا

نورالی

سلام: تصاویر بسیار جالبی بود.اسناد افتخار این مرز و بوم هستند.

محمد ظفری

سلام جناب آقای مزروعی من اتفاقی وبلاگ شما رادیدم خیلی خوشم آمد من خواهر زاده اقای رجبعلی علیپور هستم و علاقه مند به فرهنگ کردی و خیلی تحقیق کردم امیدوارم موفق باشی .

محمد ظفری

سلام جناب آقای مزروعی من اتفاقی وبلاگ شما رادیدم خیلی خوشم آمد من خواهر زاده اقای رجبعلی علیپور هستم و علاقه مند به فرهنگ کردی و خیلی تحقیق کردم امیدوارم موفق باشی .

فقط كرمانج

ازاين همه لطفى كه به وطنم بلكردواصالتم كرمانجى دارى ممنونم دوستت دارم

حسین گنج بخش لایین

سلام احمد جان حسرت و بغض تنها ترین حس من به این خاطرات گدشته بود من عمو لاچین جنتی را قبل از مرگش که جانباز سرافراز بود دیذه بودم یادش بخیر دست معلمانی چون اعتمادی با افتخار می بوسم خیلی طلایی احمد آقا تنترده واز یاد رفته بود. بسخار تیار بسیار زیبا بود .کام ان بی نیاز باد عکسهاخیلی با ارزشند قدر بدان

اگر کنار مطالب زیبایت آهنگ های کرمانجی هم برای دانلود بگذاری خیلی خوب میشود

تیمور قارن پور

سلام جناب آقای مزروعی تصاویر بسیار جالبی بود.