شهدایی که روستای پلگردتقدیم انقلاب نموده عبارتنداز:1-شهیدحسینعلی صفایی 2-شهیدحسین روحی 3-شهیدبراتعلی پاکروح 4- شهیدابراهیم جعفری 5-شهیدمهدی کریمی  6-شهیدمحمداحمدی 7- شهیدابراهیم سبحانی که سعی میکنم درحدوسع باارایه مختصری اززندگینامه ایشان بخشی ازدینم به این عزیزان همیشه جاودان ادانمایم.

1- شهیدحسینعلی صفایی پلگرد:

در تاریخ 1/1/1337 در روستای پلگرد از توابع بخش کلات نادری به دنیا آمد.  دوران کودکی را نزد پدر و مادرش گذراند. وی در سن هفت سالگی جهت تحصیل به دبستان رفت و تا کلاس ششم ابتدایی به تحصیل پرداخت. پس از آن ترک تحصیل نمود. و به کشاورزی و دامپروری مشغول شد. حسین علی صفایی در سال 1356 به خدمت سربازی فرا خوانده شد. پس از اتمام دوره سربازی وی که همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی ایران و تاسیس جهاد سازندگی بود، او به عنوان نیروی رسمی به این نهاد وارد شد و در جهاد سازندگی پلگرد (شاخه راهسازی خراسان) کار خود را آغاز کرد. وی در سال 1360 در روستای پلگرد ازدواج نمود. با شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، حسین علی صفایی در تاریخ 29/10/1361 از طریق جهاد خراسان به جبهه اعزام گردید. وی در تاریخ 10/11/1361 در جبهه فکه و در منطقه عملیاتی جنوب به شهادت رسید. پیکر وی در بهشت رضا شهر مشهد به خاک سپرده شد. از او یک فرزند به یادگار مانده است.  

 


شهید ابراهیم سبحانی پلگرد

تاریخ تولد :3/1/1348

نام پدر :گل محمد

تاریخ شهادت : 14/4/1378

محل تولد :پلگرد

طول مدت حیات :20

محل شهادت :کرکن

  مزار شهید :بهشت رضا

ابراهیم در روز سوم فروردین ماه سال 1348 در روستای پلگرد دیده بر جهان هستی گشود. کودکی مهربان و آرام که کم‌کم با معارف دین اسلام و مکتب سرخ حسینی آشنا گشت. ابراهیم در هفتمین خزان زندگی به مدرسه رفت و سعی کرد اندوخته‌ای از علم روز داشته باشد.
او تا پایان سال چهارم دبیرستان به تحصیل پرداخت. سپس به استخدام سپاه پاسداران درآمد و با درجه ستوان سوم در بخش کرکن به مبارزه با اشرار از ارتفاع سقوط کرد و جان به جان آفرین تسلیم کرد. ایشان عضوخانواده ای بودکم جمعیت که فقط2فرزندداشتند.وازاین شهیدبزرگوار2فرزندبهیادگارمانده اند.

منبع:کتاب شهیدان کویر